piątek, 18 lutego 2011

Porsche Supercup - podsumowanie sezonu 2010

Autorem artykułu jest phk88

W ostatni weekend Formuły 1 w Europie w tym roku zakończyła sezon najbardziej prestiżowa seria wyścigów jednej marki, czyli Porsche Mobile 1 Supercup. Wśród tegorocznych uczestników byli oczywiście kierowcy zespołu Verva Racing Team.

Seria Porsche Supercup towarzyszy Formule 1 podczas Grand Prix w Europie oraz w Bahrajnie, gdzie wyjątkowo w jeden weekend rozgrywane są dwa wyścigi z udziałem samochodów z Zuffenhausen.

Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o samych samochodach. Każdy z uczestników dysponuje identycznym autem, Porsche 911 GT3 Cup powstałym na bazie Porsche 911 GT3 RS. Silniki tych pojazdów to sześciocylindrowe jednostki w układzie boxer o pojemności 3,8 litra oraz mocy 450KM przy 7500 obr/min przekazywanej na koła za pomocą sześciobiegowej skrzyni biegów. Całkowita masa samochodu gotowego do wyścigu wynosi 1160kg.

W tym sezonie po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć polski zespół w tej serii wyścigowej. Za kierownicą dwóch aut marki Porsche zasiedli Robert Lukas (22lata) oraz Kuba Giermaziak (20lat). Obaj byli wyłonieni w ,,castingu" spośród grona licznych konkurentów. Zgodnie z założeniami obecny sezon miał być w całości poświęcony na naukę i zapoznanie się z poszczególnymi torami. Sukcesy zaś miały przyjść w kolejnych latach. Jednak już w tym roku udało się sprawić kilka miłych niespodzianek. Kuba Giermaziak zajął drugie miejsce w kategorii debiutantów, za Brytyjczykiem Nicholasem Tandy. Najlepszy wynik Kuby to 5 lokata na torze Silverstone. Robert Lukas na 7 debiutantów zajął 5 pozycję, jego najlepszy wynik to 10 miejsce, które osiągnął trzy razy, w Bahrajnie podczas I wyścigu, w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii. W klasyfikacji generalnej Giermaziak z 56pkt. zajął 10 lokatę, zaś Lukas z 27pkt. był 17 na 23 sklasyfikowanych kierowców.

RobertLukas

Tegorocznym zwycięzcą serii został Niemiec Rene Rast, który zdobył 152pkt. przed Brytyjczykiem Nicholasem Tandy 146pkt. oraz Austriakiem Norbertem Siedlerem 98pkt. Rast był najszybszy podczas obu wyścigów w Bahrajnie, jak również w Monako oraz Walencji. Nicholas Tendy, który był najlepszym debiutantem wygrał wyścigi w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech oraz we Włoszech. Po jednym zwycięstwie odnieśli Norbert Siedler w Hiszpanii, Nicolas Armindo w Niemczech oraz Sean Edwards w Belgii.

Klasyfikację zespołową wygrał zespół Al Faisal Lechner Racing 272pkt., w którym startowali Rene Rast oraz Holender Jeroen Bleekemolen. Drugi był z 219.pkt Konrad Motorsport w barwach, którego startował Nicholas Tandy oraz Hiszpan Siso Cunill i Holender Patrick Huisman. Na najniższym stopniu podium znalazł się zespół VELTINS MRS Racing, który zdobył 193pkt., jego kierowcami byli Norbert Siedler oraz Niemiec Jan Seyffarth.

bahrainrace21

Verva Racing Team z dorobkiem 85pkt. zajął 8, przedostatnie miejsce. Udało się wyprzedzić Schnabl Engineering Team Parker Racing, który zdobył 67pkt. Z niecierpliwością czekamy na kolejny sezon w przyszłym roku.

Szczegółowe wyniki tego sezonu Porsche Mobile 1 Supercup znajdują się na stronie http://porsche.com